5 rzeczy, które Polacy robią w Sylwestra

Sylwester to szczególna chwila w kalendarzu każdego człowieka, ponieważ pożegnanie z przeszłością i przyjęcie przyszłości jest ważne we wszystkich kulturach. Dowiedz się, jakie tradycje i przesądy wiążą się z tym świętem w Polsce.

5 things Polish people do on New Year’s Eve
 1. Jedz i pij w nadmiarze
  Każdy obcokrajowiec pracujący lub studiujący w Polsce prawdopodobnie już tego oczekuje – Polacy uwielbiają jedzenie i każda okazja jest dobra, aby wypić drinka z przyjaciółmi. Przeżyłeś polskie święta, więc nabierz odwagi i przygotuj się do ostatniej rundy polskich obchodów. To święto nie jest inne – symboliczny kieliszek szampana nie wystarczy na powitanie Nowego Roku, a żołądek musi być przygotowany na nie tylko drobne przekąski, ale i stoły zawalone gorącymi potrawami. Nie martw się, przyzwyczaisz się do tego.
 2. Zrób trochę hałasu
  Oto niektóre stare pogańskie tradycje. W przeszłości Słowianie wierzyli, że hałas jest w stanie odstraszyć złe moce. Młodzi chłopcy biegali z grzechotkami, aby przegonić wszystko, co mogłoby spowodować ewentualne nieszczęścia w nadchodzącym roku. W dzisiejszych czasach tego nie potrzebujemy – przy spektakularnych pokazach sztucznych ogni i wszelkiego rodzaju fajerwerkach poziom hałasu jest zdecydowanie powyżej średniej podczas tego wyjątkowego wieczoru.
 3. Pieniądze nie śmierdzą
  Pieniądze sprawiają, że świat się kręci, więc nie zdziw się, jeśli w sylwestra jeden z Twoich polskich znajomych szepnie Ci coś o tym, że ma w portfelu łuskę karpia. Uważa się, że karp, ryba spożywana jako główne danie w Wigilię w Polsce, przynosi szczęście. Jeśli ktoś jest wystarczająco sprytny, od Sylwestra uratuje niewielką część ryb i nosi ją w portfelu jako magnes na gotówkę. Ta tradycja brzmi dość dziwnie, ale hej – bogać się albo umrzeć próbując!
 4. Brudny dom, pełna spiżarnia
  Jeśli zostaniesz zaproszony na przyjęcie sylwestrowe, nie oczekuj, że będzie tak nieskazitelnie czysty jak zawsze. To właściwie jedyna pora roku, kiedy polskie gospodynie nie stresują się błyszczącymi podłogami. I jest ku temu powód – niektórzy Polacy uważają, że sprzątając można przypadkowo (a raczej – wessać do odkurzacza) swoje szczęście. Z drugiej strony, chociaż w domu może być trochę bałaganu, każdy ma lodówkę pełną jedzenia. Przywitanie Nowego Roku wypchaną spiżarnią z pewnością zapewnia pomyślność na najbliższe dwanaście miesięcy.
 5. Spłać swoje długi
  Chociaż niektóre z powyższych są zwykłymi przesądami, ten jest tradycją, do której wielu Polaków nadal bardzo poważnie podchodzi. Nikt w tym kraju nie chce rozpoczynać Nowego Roku z długiem z tyłu głowy. Dlatego powszechną praktyką jest kontaktowanie się z unikanym przyjacielem i wreszcie załatwianie spraw jak dorośli. Niektórzy idą jeszcze dalej – nie zdziw się, jeśli twój przyjaciel odda książkę wypożyczoną pół roku temu. Wiesz, co mówią – lepiej dmuchać na zimne!

Czy któryś z nich ma dla Ciebie sens? Nie wszystkie te tradycje mają ogólnokrajową popularność, ale z pewnością dostarczają wiele radości i pozwalają wkroczyć w Nowy Rok z ogromną dawką optymizmu. Daj nam znać o swoich pomysłach na jeden z najbardziej wyjątkowych wieczorów w roku!

5 rzeczy, które Polacy robią w Sylwestra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top